W tym odcinku zobaczysz jak napisać szybką formułę, która będzie zliczała unikalne wartości z zakresu. W części 231 pokazuję o wiele prostszą formułę ale za to o wiele wolniejszą! Ta, prezentowana w tym odcinku jest o wiele bardziej efektywna!
Użyta/e funkcja/e: SUMA.ILOCZYNÓW, CZĘSTOŚĆ, PODAJ.POZYCJĘ
Pobierz plik do filmu: http://www.pmsocho.com/pobierz-pliki-do-filmow
Nazwa pliku: excel-232 – Liczenie unikalnych wartości – SUMA.ILOCZYNÓW, CZĘSTOŚĆ, PODAJ.POZYCJĘ.xlsx
Comments 2
Witam. Bardzo fajne rozwiązanie. Również zmagam się obecnie z bardzo długim okresem obliczania. Czy istnieje coś na wzór zaprezentowanego tutaj przykładu, ale dla liczenia warunków? Obecnie mam np taka oto formułę tablicową:
{=ZAOKR.W.GÓRĘ(SUMA(JEŻELI(Baza!$A$6:$A$1022=B2;1/(LICZ.WARUNKI(Baza!$B$6:$B$1022;Baza!$B$6:$B$1022;Baza!$D$6:$D$1022;Baza!$D$6:$D$1022;Baza!$M$6:$M$1022;Baza!$M$6:$M$1022))));1)}
W samym skoroszycie mam podobnych setki. Jak się Pan oczywiście orientuje, wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany w danych w arkuszu Baza wywołuje trwająca kilkanaście sekund przerwę na obliczenia. Ma Pan jakiś pomysł, jak podana wyżej formułę zastąpić czymś szybkim, tak jak w filmiku 232, aby liczenie unikalnych wartości opatrzonych warunkami nie trwało wieczności? 🙂
Author
Optymalizacja to ciężki temat i zazwyczaj indywidualnie trzeba podchodzić do każdego przypadku. Może okazać się, że wąskim gardłem wcale nie jest formuła o której uproszczenie pytasz tylko inne obliczenia, które muszą się wykonywać.
Jeśli tylko widzę formułę to tak jak wyrwać ze zdania wyraz i chcieć go zastąpić innym nie znając kontekstu 🙂
Nie za bardzo będę w stanie pomóc – musiałbym widzieć cały plik a czasami okazuje się zmiana i uproszczenie jakiejś formuły to tylko początek żmudnego procesu…