Comments 7

 1. Wszystko pięknie, ale jak określić kryterium „niepustości”, jeżeli pusta komórka („”) zawiera formułę?

  1. Post
   Author

   Funkcja LICZ.WARUNKI z operatorem <> traktuje każdą komórkę w której cokolwiek jest jako niepustą. Jeśli więc w komórce mamy formułę generującą pustość (pusty ciąg tekstowy) to LICZ.WARUNKI i tak traktuję tę komórkę jako niepustą pomimo tego, że nic w niej nie ma. W takiej sytuacji, trzeba wykorzystać inną konstrukcję. Chociażby taką:
   =SUMA.ILOCZYNÓW((B3:B16=F3)*(C3:C16=G3)*(D3:D16<>""))

   1. Mam ten sam problem co Tomek. Twoja odp jest nie na temat. Pytanie brzmi jak napisać warunek (określić niepustość) jeśli w komórce nie ma wartości ale jest formuła dająca wynik „”

    1. Post
     Author
    2. Aby zliczyć komórki niepuste z danego obszaru (kolumn i wierszy), które zawierają w sobie formuły takie, że część z nich daje „” (czyli są pozornie puste) należy użyć formuły:

     =(ILE.WIERSZY(M:M)-1)*5-LICZ.PUSTE(M:Q)

     Dla obszaru wszystkich wierszy w kolumnie M bez wiersza nagłówka i dla 5-ciu kolumn aż do kolumny Q włącznie. Dostosuj do własnego zakresu.

     LICZ.PUSTE zlicza komórki puste; w tym także te, które zawierają formułę dającą w efekcie „”.

     1. Borykałem się z tym samym. Dzięki Ex!
      Najzabawniejsze jest to, że szukając logiki w Excel w zastosowaniu pewnych formuł, które powinny jednoznacznie pozwalać nam na to co chcemy osiągnąć, finalnie rozwiązanie się znajdzie stosując kombinację innych formuł.
      Na szczęście od czego są takie fora i pomocni ludzie, którzy już to przetrawili 🙂

     2. Post
      Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *