Czy tekst zawiera inny tekst (czy komórka zawiera określony tekst)

Piotr Majcher Excel 24 Comments

W tym tutorialu zobaczysz jak sprawdzić czy w komórce występuje określony tekst. Mówiąc inaczej czy tekst zawiera określony inny tekst.

Użyta/e funkcja/e: ZNAJDŹ, CZY.LICZBA, LICZ.JEŻELI

 

Pobierz plik do filmu: http://www.pmsocho.com/pobierz-pliki-do-filmow

Nazwa pliku: excel-685 – Czy tekst zawiera inny tekst (czy komórka zawiera określony tekst).xlsx

 

Comments 24

 1. Hej, dzięki za pomoc! Chciałabym się dodatkowo zapytać, jak zastosować rozwiązanie dla tekstu wpisanego w daną komórkę. Np. „olej” byłby wpisany w komórkę G1 ( „*G1*” nie działa poprawnie.)

  1. Post
   Author
   1. Chciałabym nie wpisywać z ręki tekstu pomiędzy „* *”, tylko odwoływać się do tekstu wpisanego w komórkę.

    1. Post
     Author
 2. Cześć,
  czy mogę prosić o pomoc – potrzebuję formuły, która będzie wpisywała odpowiednie wartości w komórce w zależności od tego co zawiera inna komórka np. jeżeli b1 zawiera tekst „tak” to wpisz w a1 wartość 1, jeżeli nie to wpisz 2, jeżeli nie dotyczy to wpisz w a1 wartość 3.
  Mogę prosić o pomoc?

  1. Post
   Author
    1. Post
     Author
 3. Cześć,

  Jak sprawdzić czy w danym ciągu liter i cyfr na danej pozycji występuje cyfra 1 (i traktuje to jako błąd) np. w tekście „#7e0122291c ###*2a6 hfg1as0bu0c*=” gdzie stałym elementem jest zawsze część „#7e0122291c ###*” natomiast to co po „2” czyli „a6 hfg1as0bu0c*=” może mieć inne wartości, chciałabym sprawdzić czy cały ten ciąg znaków nie zawiera przypadkiem 1 zamiast 2, tj. ciąg „#7e0122291c ###*1a6 hfg1as0bu0c*=” będzie już traktowany jako błąd

  1. Post
   Author
 4. Dzień dobry,
  Czy mogę prosić o pomoc w ułożeniu formuły?
  W każdej komórce w kolumnie mam różne kombinacje liter w różnych ilościach, np. R albo R S lub S R B Ps ,lub dr. Chcę wiedzieć które komórki posiadają litery R albo S, ale nie znajduje się tam B i podpisać je jako rolne. Próbuję kombinacji z Jeżeli, Lub, ale wtedy znajduje tylko komórki z jedną literą R albo S.

  1. Post
   Author

   Proszę:
   =JEŻELI(ORAZ(LUB(CZY.LICZBA(SZUKAJ.TEKST(„r”;A1));CZY.LICZBA(SZUKAJ.TEKST(„s”;A1)));CZY.BŁĄD(SZUKAJ.TEKST(„b”;A1)));”rolna”;”inna”)

 5. Cześć, czy mogę prosić o pomoc w ułożeniu formuły ?
  Moje zadanie jest następujące: w jednej z kolumn mam dane tekstowe (wykaz statusów), które stanowią powtarzalny ciąg znaków. Musze przeszukać tą kolumnę i znaleźć status inny niż przywoływany, czyli jakikolwiek inny ciąg znaków. Rzecz dotyczy całej kolumny i dobrze by było, aby ten inny ciąg znaków móc jakoś zaznaczyć, np. aby wstawić „yes” (dla zgodnych), lub „nie” (dla wszelkich innych).

  1. Post
   Author
 6. Dzień dobry,
  Mógłbym prosić o pomoc w ułożeniu formuły?
  mianowicie mam dwie kolumny jedna z kolorami (czerwony i niebieski) w drugiej wyniki z sygnałami.
  1)
  Potrzebuję wskazać komórki w których sygnały np dla koloru czerwonego są inne niż xEC910078-nic szczególnego ,xAD040005-coś szczególnego
  np wskazanie komórki gdzie występuje więcej dodatkowych błędów bądź jeden ale zupełnie inny. (dwie ostatnie liczby w sygnale są znaczące np -78- reszta może być inna opis jak również liczby przed liczbami znaczącymi )

  2)
  Potrzebuję wskazać komórki w których sygnały np dla koloru niebieskiego są inne niż x87654377-nowy samochód ,xEC910078-nic szczególnego ,xAD040005-coś szczególnego
  np wskazanie komórki gdzie występuje więcej dodatkowych błędów bądź jeden ale zupełnie inny. (dwie ostatnie liczby w sygnale są znaczące np -77- reszta może być inna opis jak również liczby przed liczbami znaczącymi )

  jeśli jest potrzebny przykład danych mogę podesłać na pocztę

  Dziękuję za wszelką pomoc

  1. Post
   Author

   Jeśli nie widzę jaki układ mają dane (jak są zorganizowane) to ciężko cokolwiek pomóc. Podeślij plik z przykładowymi danymi, dokładnie opisz gdzie mają być formuły lub formuła, wpisz oczekiwane wyniki żebym wiedział do czego zmierzamy i opisz z czego te wartości wynikają. Jeśli będę rozumiał co trzeba zrobić rzucę okiem wolną chwilą i może będę w stanie pomóc.

 7. Dzień dobry,
  potrzebuję formuły: jeżeli komórka zawiera tekst „S”, to wpisz tekst z innej komórki. Kombinuję z cudzysłowami i gwiazdkami, ale nie idę do przodu… Proszę o pomoc 🙂
  Z góry dziękuję 🙂

   1. Post
    Author
 8. Sytuacja wygląda następująco: w kolumnie A są teksty (ok. 50 rodzajów). Chcę je zastąpić innym słownikiem zawierającym tylko 10 rodzajów. Jak mogę je „zmapować” i sformułować, żeby excel sprawdził, jaki jest pierwotny tekst i wybrał ten „zastępujący” do nowej kolumny. Poproszę o podpowiedź.
  Z góry dziękuję.

 9. Witam, czy istnieje formuła, która uwzględnia jedynie komórki NIE ZAWIERAJĄCE danego tekstu?
  Przykład: podlicza wartość umowy, jeśli w danej kolumnie nie ma tekstu 'umowa niezaakceptowana”.
  Mogłabym zrobić odwrotność tej funkcji, czyli podlicza umowy z innymi zawartościami, ale jest ich taki wachlarz, żeby krócej będzie wypisać, czego nie ma zawierać.

 10. Dzień dobry,
  proszę o pomoc – jak wpisać formułę, jeżeli wyszukiwanym tekstem są dwa wyrazy oddzielone spacją?
  W kolumnie A są teksty i potrzebuje wyszukać w nich frazę: ” wakacje kraków ” i wpisać do kolumny B we właściwych wierszach ” 1 ” ?
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc

  1. Post
   Author

   Ciężko pomóc nie widząc danych i tego jak są one zorganizowane. Przygotuj plik z przykładowymi danymi oraz dokładny opis tego co chciałbyś osiągnąć i umieść post na jakimś excelowym forum – na pewno ktoś pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *