Excel – Jak połączyć kilka plików z wieloma arkuszami w jeden automatycznie bez VBA

Piotr Majcher Excel 5 Comments

W tym odcinku zobaczysz jak szybko i automatycznie połączyć wiele plików excel z wieloma arkuszami w jeden zbiorczy plik bez korzystania z VBA!

Korzystam oczywiście z narzędzia o nazwie Power Query, które jest darmowe i jest z nami od dawna!

Rozwiązanie, które pokażę będzie działało dla dowolnej liczby plików z dowolną liczbą arkuszy! Arkusze mogą mieć dowolne nazwy! Istotne jest jednak, aby tabelki, które będą łączone miały jednolite tytuły kolumn. Kolejność kolumn nie ma znaczenia ważne żeby tytuły kolumn w poszczególnych tabelkach były jednakowe.

Podłączę się do folderu i połączę wszyskie pliki znajdujące się w tym folderze (i w podfolderach jeśli takie będą).

Cały proces łączenia plików w jeden trwa kilka minut i jest bardzo prosty! Przygotowane rozwiązanie jest dynamiczne czyli obsługuje dodawanie nowych plików i arkuszy a także modyfikowanie ich oraz usuwanie. Jeśli zmieniają się dane – po prostu klikasz w polecenie Odśwież!

 

Użyty mechanizm: Power Query

 

Pobierz plik do filmu: http://www.pmsocho.com/pobierz-pliki-do-filmow

Nazwa pliku: excel-800 – Jak połączyć kilka plików z wieloma arkuszami w jeden automatycznie bez VBA.xlsx

 

Comments 5

 1. Wszystko działa z tym ze dubluje mi wartosci a w kolumnie B pojawia się _xlnm._FilterDatabase, _xlnm._FilterDatabase1 i tak dalej az do 5 czym to może być spowodowane? dane nie sa wtedy prawidłowe.

 2. co w przyapdku jeśli wykonuje czynnośc identycznie ale otrzymuej w kolumnie B dodatkowe nazwy takie jak xlnm._FilertDatebase. xlnm._FileterDatebase1 i tak dalej az do 5…. dodam ze dane są dublikwane a nie powinny no i importują się niepełne dane. Proszę o pomoc. dzięki

  1. Post
   Author

   Ten obiekt to nazwany zakres. Zwróć uwagę na kolumnę, która pokazuje typ obiektu. Przy łączeniu arkuszy nie będą interesowały Cię tabele i nazwane zakresy.

 3. A jak wybrać w trakcie, które arkusze chce skonsolidować?
  Np chce skonsolidowac 2/3 arkusze z pliku z drugim plikiem i jednym arkuszem?

  1. Post
   Author

   Ciężko pomóc nie widząc danych i tego jak są one zorganizowane. Przygotuj plik z przykładowymi danymi oraz dokładny opis tego co chciałbyś osiągnąć i umieść post na jakimś excelowym forum – na pewno ktoś pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *