Excel – Jeżeli komórka jest pusta to nic nie wpisuj

Piotr Majcher Excel 24 Comments

W tym odcinku zobaczysz jak napisać formułę, która nie będzie nic wpisywała do komórki jeśli inna komórka będzie pusta.

Wykorzystam pusty ciąg tekstowy (ciąg tekstowy o zerowej długości). Brzmi naukowo ale jest to bardzo proste.

Użyta/e funkcja/e: JEŻELI

 

Pobierz plik do filmu: http://www.pmsocho.com/pobierz-pliki-do-filmow

Nazwa pliku: excel-834 – Jeżeli komórka jest pusta to nic nie wpisuj.xlsx

 

Comments 24

  1. Post
   Author
 1. Dobry wieczór, proszę o pomoc w zapisie formuły. Muszę odjąć wartości z jednej kolumny od wartości z drugiej. W obu kolumnach mam co jakis czas puste pola(brak danych). Jak napisać formułę,zeby Excel liczyl C1=A1-B1 i dalej C2=A2-B2 itd ale tylko jeżeli pola w A i B nie są puste i nie zmienial tego na zero. Próbuję jakoś nieskutecznie połączyć z oraz ale wyskakuje mi błąd.
  Serdecznie pozdrawiam

  1. Post
   Author
 2. Chciałbym zrobić wykres, który pokazuje pewne dane na uaktualnianej bazie. Komórki, na których oparty jest wykres zawierają formułę, powiedzmy komórka1=JEŻELI(A1>0;A1;””), komórka2=JEŻELI(B1>0;B1;””), itd. Niestety wykres traktuje brak danych (czyli np. B1=0, więc komórka2=””) jako 0. Co można zrobić, żeby wykres liniowy „urywał się” w miejscach, gdzie nie chcemy żeby pokazywał cokolwiek?

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author
 3. Dzień dobry.

  Czy istnieje formuła dla poniższego problemu?

  Jeśli SUMA A i B 0 to = SUMA A i B

  1. Post
   Author

   Przygotuj plik z przykładowymi danymi oraz dokładny opis tego co chciałbyś osiągnąć i umieść post na jakimś excelowym forum – na pewno ktoś pomoże.

 4. Cześć! Dzięki za super filmiki! Czy możemy jakoś przedstawić formułą, jeżeli A1 jest puste to sprawdź A2 – jeżeli oba są puste – to OK; jeżeli A1 zwraca wartość, a B2 jest puste – to nie OK?

  1. Post
   Author
 5. Witam,

  Super trick, świetnie wytłumaczone, sam w wielu momentach korzystam z takich zabiegów do obróbki danych 🙂

  Natomiast niestety mój problem jest nieco inny… W moim odczuciu trudniejszy 🙁 Przygotowuję sobie mini „programik” w Excelu to częstych prostych obliczeń. Ilość wierszy wyniku zależna jest od ilości wierszy danych. I tutaj pojawia się problem. Załóżmy, że wprowadzam 72 wiersze danych w 4 kolumnach:
  A – Nr
  B – Współrzędna X
  C – Współrzędna Y
  D – Wysokość,

  Następnie dokonuję różnych obliczeń, przekształceń i uzyskuję wyniki w kolumnach:
  F – Nr
  G – Przyrost X
  H – Przyrost Y
  I – Różnica wysokości.

  I tak wyniki w kolumnach F, G, H i I widoczne są dla mnie do 72 wiersza włącznie, wszystkie wiersze poniżej są pustymi komórkami tekstowymi (jeżeli w kolumnie A nie było danych, wówczas w tym wierszu kolumny F, G, H i I przyjmują wartość „”).

  Założyłem swój „programik” na 300 wierszy. W wyniku całego procesu otrzymuję 72 wiersze danych i 228 pustych, niepotrzebnych. Wszystko jest ok, natomiast w kolejnym etapie kopiuję cały zakres danych i wklejam w wybrany wiersz pliku tekstowego. Wówczas puste wiersze też mi się kopiują generując problem.

  Czy da się tak określić formułę żeby dla pustych wierszy danych (kolumny A, B, C, D) wiersze wynikowe (kolumny F, G, H, I) mimo zawartych tam formuł pozostawały rzeczywiście puste? Tak żeby te formuły wpisywały się w zależności od ilości wierszy danych?

  Albo może prostsze lub wręcz niezbędne będzie makro, które np pod danym klawiszem będzie wywoływać eksport do pliku tekstowego z zakresu F1:Ix, gdzie „x” będzie liczbą równej liczbie wierszy danych (w naszym przypadku x=72). Jeżeli tak, to czy mogę liczyć na wskazówkę w jakim miejscu znajdę rozwiązania i/lub wskazówki do napisania makra tego typu?

  Pozdrawiam!

  1. Post
   Author

   Ciężko pomóc nie widząc danych i tego jak są one zorganizowane. Przygotuj plik z przykładowymi danymi oraz dokładny opis tego co chciałbyś osiągnąć i umieść post na jakimś excelowym forum – na pewno ktoś pomoże.

 6. Witam,
  mam taki oto problem.
  mam dane w tabeli, które wykorzystuję do wykonania wykresu liniowego. niektóre komórki są puste, ale zawierają formułę, a chciałem, żeby wykres się urywał, a nie pokazywał „0”, więc skorzystałem z pomocy powyżej (filmik z funkcją Brak()).
  Niestety dane te wykorzystuję również do obliczeń statystycznych (średnia, odchylenie etc.). Po użyciu funkcji BRAK(), obliczenia również pokazują #N/D!. czy można to jakoś obejść?

  1. Post
   Author

   Pewnie będziesz musiał w wykonywanych obliczeniach „w locie” zamieniać błędy generowane przez funkcję BRAK na puste ciągi tekstowe albo na 0. Możesz także stworzyć prostą kolumnę pomocniczą w której przy pomocny funkcji JEŻELI przepiszesz zawartość oryginalnej kolumny a w przypadku gdy wystąpią błędy to zamienisz je na cokolwiek chcesz.

 7. Witam;
  A jak zrobić coś podobnego: Po wprowadzeniu danych do komórki np. A1 następną aktywną komórką powinna być B1, po wprowadzenia danych do komórki B1 kolejną aktywną komórką jest A2, etc…

  1. Post
   Author

   Wprowadzaj wartości do komórek i zatwierdzaj je tabulatorem. Ostatnią wartość w danym wierszu zatwierdź Enterem to sprawi, że aktywną komórka stanie się ta komórka w której pierwszy raz zatwierdziłeś wartość tabulatorem 🙂

  1. Post
   Author

   Pewnie tak ale nie wiem jaki efekt chciałbyś osiągnąć. Najlepiej przygotuj plik z przykładowymi danymi oraz opisem tego co chcesz osiągnąć i umieść post na jakimś Excelowym forum na pewno ktoś pomoże 🙂

 8. Dzień dobry, chciałbym wstawić następującą formułę zliczania (dodawania): jeżeli komórka jest pusta to zwraca wartość „0” a jeżeli komórka niepusta to zwraca wartość „1”
  Nie mogę tego nigdzie znaleźć. Czy jest w ogóle taka funkcja?

  Pozdrawiam Robert

  1. lub ewentualnie: jeżeli komórka zawiera np. „A” to zwraca wartość 1 a jeżeli np „B” to zwraca wartość 2

  2. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *