Odwołanie do komórki o adresie zależnym od wartości w komórce

Piotr Majcher Excel 70 Comments

W tym odcinku pokazuję jak odnieść się do komórki której adres mamy wpisany w komórce 🙂 Omawiam mechanizm o nazwie adres pośredni, który jest w Excelu zaimplementowany jako funkcja ADR.POŚR

Użyta/e funkcja/e: ADR.POŚR

 

Pobierz plik do filmu: http://www.pmsocho.com/pobierz-pliki-do-filmow

Nazwa pliku: excel-558 – Odwołanie do komórki o adresie zależnym od wartości w komórce.xlsx

 

Comments 70

 1. witam

  szukam czegoś takiego, ale w komórce ma być adres do innego pliku xlsx. Czy takie coś jest możliwe ?
  Z góry bardzo dziękuję

  1. Post
   Author

   Oczywiście bez problemu możesz odwołać się poprzez funkcję ADR.POŚR do innego pliku. Najpierw zbuduj zwykłą formułę z odwołaniem na zasadzie wpisania znaku równości i kliknięcia w dowolnej komórce tego innego pliku aby zobaczyć jaka ścieżka powinna być podana w funkcji ADR.POŚR.
   Wiedz jednak, że funkcja ADR.POŚR zadziała tylko wówczas gdy plik do którego się odnosisz jest otwarty! Niestety.

  1. Post
   Author
 2. Natknęłam się na to podczas szukania czegos odrobinę innego, ale może wiesz jak to zrobić.
  Potrzebuję funkcji, która zwróci mi numer wiersza albo jeszcze lepiej wartość komórki o danym wierszu w jednej kolumnie, któremu to wierszowi odpowiada komórka która jest wyszukiwana jako minimum z kolumny. Chodzi o to że mam np 100 pomiarów, i dla każdego z nich szukam minimum (funkcją MIN), ale potrzebuje nie tyle tej wartości minimum co wartośći osi X dla której to minimum wystepuje. Czy można to zrobić inaczej niż wyszukiwanie danej wartości którą zwraca mi funkcja MIN i odnajdywanie dla niej ręcznie odpowiadającej wartości osi X. Trochę namieszałam ale mam nadzieje, żze mi pomożesz.

  1. Post
   Author

   Aby znaleźć pozycję szukanego elementu skorzystaj z funkcji PODAJ.POZYCJĘ 🙂
   Aby pobrać wartość z określonej pozycji skorzystaj z funkcji INDEKS 🙂
   Obie wymienione przeze mnie funkcje bardzo często występują razem – po prawej stronie ekranu w tagach masz najczęściej występujące w moich publikacjach funkcje i obie wymienione funkcje mają tam swoje zasłużone pozycje – kliknij i sprawdź co potrafią 🙂

 3. Witam. Bardzo fajne tutoriale, często oglądam, gdy potrzebuję pomocy z ciekawszym zastosowaniem formuł. Poszukuję jednak podpowiedzi w rozwiązaniu problemu z odwołaniem.
  Potrzebuję z zależności od miesiąca pobierać dane z odpowiedniego wiersza. W styczniu z A1, w lutym z A2, itd. Czy jest możliwość żeby w funkcji =A1, numer wiersza był uzależniony od miesiąca uzyskiwanego z funkcji =month(today()).
  Pozdrawiam!
  Marcin

  1. Post
   Author
 4. Witam. Dopiero zaczynam pracę w Excel, i potrzebuje pewnej formuły, tj. Jest pewien raport, w nim dwa arkusze, arkusz 1 docelowy i arkusz 2 w który ściąga częściowo dane poprzez odnośniki z arkusza 1, i to wszystko działa, ale plik musi być wysłany do pewnych osób, i tu ręcznie zostaje skasowany arkusz 1, a wysyłany jest tylko arkusz 2, i problem polega na tym, że po skasowaniu arkusza 1 znikają wartości w arkuszu2. Do tej pory dane były kopiowane ręcznie poprzez wklej specjalnie, lecz kopiowanie wybranych elementów długo schodzi. Czy jest taka formuła która ściągnij dane i je tam zostawi?
  Bardzo dziękuję za pomóc.

  1. Post
   Author

   Bez wykorzystania VBA (programowania) żadna formuła w Excelu nie jest w stanie automatycznie zostać zastąpiona wartościami. Jeśli Twoim celem jest zamiana formuł na wartości to Wklej specjalnie będzie świetnym rozwiązaniem. Możesz przecież zaznaczyć cały arkusz, skopiować go i wkleić wszystko w to samo miejsce jako wartości!

 5. Rozumiem, chciałem dobrze, ale niestety to zbyt skomplikowane i nie warte zachodu.
  Bardzo dziękuję za Bardzo szybką i konkretną odpowiedź.
  Pozdrawiam 😉

 6. Chciałbym się upewnić czy to co chcę zrobić jest realne. Wyżej zrozumiałem, ze działa to tylko na otwartych plikach.

  Chcę zrobić coś takiego aby excel otwierał konkretną komórkę z zamkniętego pliku ale aby można było podać nazwę pliku w komórce np.:
  A1 podaje plik1 a w A2 jest odwołanie do plik1 i komórki B2. Czy jestem w stanie to zrobić ? Czy VB tylko wchodzi w grę?
  Aktualizacja wystarczy jak się zrobi przy otwieraniu.

  1. Post
   Author
    1. Post
     Author
 7. Witam! W pracy handlowca ułatwiam sobie wyceny różnych produktów. W arkuszu 1 mamcennik i produkt po symbolu np w komórce A1 a w sąsiedniej komórce cenę czyli w B1. Chciałbym aby po odwołaniu w arkuszu 2 do komórki A1 w arkuszu 1 w komórce obok (w arkuszu 2) wyświetliło mi wartość komórki sąsiedniej do której się odwołałem czyli w tym przypadku B1 z arkusza 1. Czy jest to możliwe?

  1. Post
   Author

   Cześć Paweł,
   Dziękuję za komentarz.
   Jeśli Twoje arkusze nazywają się Arkusz1 i Arkusz2 to w arkuszu Arkusz2 w komórce A1 wpisz taką formułę:
   =Arkusz1!A1

   Jeśli skopiujesz ją w prawą stronę to w komórce obok otrzymasz wartość z komórki obok ale z arkusza Arkusz1
   🙂
   A może nie potrzebujesz zwykłych odwołań tylko wyszukiwania. Wówczas powinieneś zapoznać się z funkcją WYSZUKAJ.PIONOWO

 8. Witam, Mam takie pytanko – czy istnieje możliwość zrobienie czegoś takiego: w jednej komórce (niech to będzie A1) pobieram sobie wartość np z komórki A2 (=A2), ale chcę żeby ta „1” zmieniała mi się w zależności od tego co wpiszę w innej komórce. Czyli np w komórce A3 wpisuję wartość „5” i wtedy w mojej komórce A1 pobiera sobie wartości z komórki A5. Czy jest taka możliwość?

  1. Post
   Author
 9. Witam. Szukam rozwiązania takiego problemu:
  =licz.jeżeli(B31:AF31;2)
  Chodzi o to, żeby ten zakres B31:AF31 był zmienny i zależny od wartości w innej komórce, tzn. jak w tej innej komórce będzie wartość np. 28, to zakres będzie taki B31:AF28

  Pozdrawiam

  1. Post
   Author
 10. Witam
  Mój problem jest następujący.
  Na podstawie Pańskiego filmu stworzyłem coś takiego

  =SUMA(SUMA.WARUNKÓW(ADR.POŚR(„'”&$D$17&”’!”&E$17):ADR.POŚR(„'”&$D$17&”’!”&F$17);październik!$H$57:$H$270;’Podłączenia zaciskanie’!$B$7;październik!$R$57:$R$270;’Podłączenia zaciskanie’!$A$1)+SUMA.WARUNKÓW(ADR.POŚR(„'”&$D$17&”’!”&E17):ADR.POŚR(„'”&$D$17&”’!”&F17);październik!$H$57:$H$270;’Podłączenia zaciskanie’!$B$7;październik!$R$57:$R$270;’Podłączenia zaciskanie’!$A$2))

  Za pomocą adresu pośredniego chciałem regulować zakres sumowania warunkowego. Zrobiłem też wersję dla samej sumy, bez warunków
  =SUMA(ADR.POŚR(„'”&$D$17&”’!”&E17):ADR.POŚR(„'”&$D$17&”’!”&F17))
  i ona działa i sumuje prawidłowo.

  Może Pan spojrzy swoim okiem, gdzie leży błąd?
  Bardzo dziękuję za wszelką poradę.

  1. Post
   Author

   Ciężko będzie pomóc jeśli nie widzę danych. Prześlij plik z przykładowymi danymi oraz tą niedziałającą formułą i opisz co, gdzie i jak to postaram się rzucić na to okiem wolną chwilą 🙂

 11. Witam,
  Mam raport w excelu, który musi być w 3 wersjach językowych.
  Zrobiłam to tak, że 1 arkusz to baza z formułami, 2 wersja PL, 3 wersja ENG, 4 wersja GER.
  W bazie mam taką formułę, odwołującą się po kolei do tych wersji językowych:
  =JEŻELI(T1=”ger”;GER!A97;JEŻELI(T1=”eng”;ENG!A97;JEŻELI(T1=”pol”;POL!A97)))
  Czy dało by się ją tak zmodyfikować, aby nie trzeba było zmieniać za każdym razem odwołania do komórki z podaniem jej miejsca? TZN. komórka a1 zawsze bedzie odpowiadac a1 z ENG/PL/GER, b2 zawsze bedzie odpowiadac b2 z ENG/PL/GER. Da się to ogarnąć jedną forumłą do wszystkich komórek?

  1. Post
   Author
 12. nie wkleił sie caly komentarz
  mój problem jest nastepujący
  mam arkusz z danymi temperatur ujemnych mierzonych co 1 minute, danych za rok jest wiec sporo
  ogarnąłem temat wyszukiwania min i max dla konkretnego dnia formułą: =MAX(IF(kiedy>=B3;IF(kiedy<B4;IF(Temp=B3;IF(kiedy<B4;IF(Temp<0;Temp))));Temp;0))
  zapewne powienienem dodac jeszcze raz ograniczenie do konkretnego dnia, ale nie ogaraniam w którym miejscy
  Pozdr

  1. Post
   Author
 13. Witam,
  Szukam sposobu na dodanie/skopiowanie danego wiersza w ilośći odpowiadającej wartości z danej komórki. Tzn. np. komórka A4(=A3-B3), komórka A5(=A4-B4) i chciałbym dodać takich wierszy tyle ile wskazuje np komórka D1(200), tzn aby taka reguła powtórzyła się przez kolejnych 200 wierszy ( bez ręczengo przeciągania) ale też gdy zmienię wartość komórki D1 na 15 to żeby zostało tych wierszy tylko 15.

  1. Post
   Author

   Niestety formuła nie jest w stanie skopiować się sama w dół chyba że korzystasz z najnowszego Excela (Office 365) i tablic dynamicznych.
   W przeciwnym przypadku to co opisałaś osiąga się „ubierając” formułę w funkcję JEŻELI która bada czy w danym wierszu ma się pojawić wynik formuły czy komórka ma pozostać pusta. Taką formułę kopiuje się wówczas na zaś ręcznie ale wyświetla ona wyniki jedynie do komórki określonej jakimś parametrem podobnie jak opisałaś to w pytaniu.

 14. Witam
  Oglądam szkolenia i muszę stwierdzić że to jedne z „najfajniejszych” które znalazłem (najbardziej przystępne). Sporo się nauczyłem ale mam dwa problemy których nie mogę ugryźć.

  Zadanie nr 1 🙂
  Plik nr 1 załóżmy dowolna komórka, niech będzie A1 – chciałbym aby w tej komórce była rozwijana lista na której znalazły by się wszystkie nazwy zakładek z innego pliku. np. plik2.xlsx i zakładki Styczn, Luty,Marzec, czyli w pliku nr w poz A1 byłaby lista rozwijana : Styczń,Luty,Marzec

  Zadanie nr 2 🙂
  Te same 2 pliki. W pierwszym pliku powiedzmy w komórce A2 mam jakąś formułę „szukaj.pionowo” lub jakąkolwiek formułę z odwołaniem do drugiego pliku do konkretnego arkusza/zakładki.
  Chciałbym żeby formuła odwoływał się do pliku nr2 ale żebym arkusz do którego formuła się odwołuje mógł wybrać z tej rozwijanej listy lub
  żeby formuła odwoływała sie do pliku a nazwa arkusza by łaby pobierana z innej komórki.

  Kombinowałem w ten sposób :
  Normalne odwołanie działające =[plik2.xlsx]Styczeń!A1 = – zwraca wartość A1 z pliku „plik2.xlsx” z arkusza/zakładki Styczeń
  ja Chciałbym coś w stylu =[plik2.xlsx]A10!A1 gdzie w A10 byłoby wpisana tekstem np „Styczeń”.
  Czyli odwołanie do pliku ale wybór zakładki/arkusza na podstawie innego pola tekstowego lub tej rozwijanej listy z listą arkuszy/zakładek z pliku nr2.
  Czy coś takiego jest wogóle możliwe?

  1. Post
   Author

   Listę nazw arkuszy możesz wygenerować albo przy pomocy VBA albo przy pomocy Power Query.
   Formuła która miałaby odwoływać się do wybranego z listy arkusza musiałaby wykorzystywać w takim przypadku funkcję ADR.POŚR – niestety funkcja ta nie działa na zamkniętych plikach 🙁

 15. Dzień dobry,

  Szukam sposobu na transpozycję danych:

  Często dostaję dane w formacie:
  A1
  A2
  A3
  B1
  B2
  B3

  Dane są w jednej kolumnie. I potrzebuję aby te dane co x wierszy były w kolumnach tzn:
  A1, A2, A3
  B1, B2, B2

  Może jakaś wskazówka? 🙂

  1. Post
   Author
 16. Witam
  Proszę o pomoc w uzupełnieniu (korekcie?) kodu makra, którego chcę użyć do kopiowania zakresu danych z jednego arkusza od innych arkuszy w tym samym skoroszycie. Do wskazania miejsca wklejenia skopiowanych danych chcę użyć okna dialogowego InputBox. Dodam, że moja wiedza na temat VBA jest znikoma. Znalazłem w internecie kod makra, który nieco zmodyfikowałem. Niestety działa tylko do momentu wskazania w oknie InputBox miejsca wklejenia danych (komórka w innym arkuszu). Dalej wywala błąd. Domyślam się, że powinien być jeszcze spełniony jakiś warunek aby nastąpiło wklejenie danych (brakuje czegoś przed tą częścią kodu:
  Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _
  :=False, Transpose:=False)
  Cały kod makra wygląda tak:
  Sub Kopiowanie()

  ’ Kopiowanie Makro

  Dim Docelowa As Range

  Sheets(„Baza”).Select
  Range(„B4:C82″).Select
  Selection.Copy
  On Error Resume Next
  Set Docelowa = Application.InputBox _
  (Prompt:=” Wskaż miejsce wklejenia danych”, Title:=”Wklejanie danych”, Default:=Selection.Address, Type:=8)
  On Error GoTo 0

  Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _
  :=False, Transpose:=False

  End Sub

  Będę wdzięczny za pomoc.

  1. Post
   Author
 17. Dzień dobry.
  W komórce A1 znajduje się tekst mth_08. Jednocześnie nazwa mth_08 jest nazwą nazwanego zakresu. Chciałbym teraz operować na tym nazwanym zakresie odwołując się do komórki A1 jako nazwy zakresu. Coś w stylu: =index(indirect(a1);3;5) ale wyskakuje mi #ref. Można to jakość zrobić bez vba?

  1. Post
   Author

   Formuła, którą napisałeś powinna bez łaski działać. Może zakres ma mniejszy rozmiar niż numer wiersza i kolumny które podajesz wewnątrz funkcji INDEKS.

 18. Witam!
  Proszę o pomoc, nie potrafię uporać się z następującą kwestią:
  Ułożenie formuły dla sumowania szeregu sąsiadujących par komórek w wierszu z wpisaniem wyniku sum do szeregu sąsiadujących komórek w innym wierszu.
  Np.:
  a1+b1; c1+d1; e1+f1; g1+h1; itd.
  wyniki do a2,b2;c2;d2; itd.

  Serdecznie dziękuję za pomoc.
  Marcin

  1. Post
   Author
   1. Działa! 🙂 Pięknie dziękuję.
    Jeszcze tylko muszę się douczyć, aby zrozumieć zapis formuły.
    Pozdrawiam.
    Marcin.

 19. Witam!
  Bardzo proszę o pomoc w następującej kwestii:
  Czy za pomocą funkcji Excela można ułożyć formułę dokonującą operacji kopiowania wiersza (lub części jego komórek) tabeli w pierwszym arkuszu do tabeli w drugim arkuszu, jeżeli kolor czcionki lub tła danej komórki tego wiersza odpowiada określonej wartości. Np. jeżeli czarna czcionka, następuje kopiowanie, jeżeli inna, nie następuje.

  W szerszym kontekście rzecz przedstawia się tak:

  W Tabeli 1 Kolumna A zawiera nazwiska osób w kolorze czarnym lub czerwonym, kolumny kolejne w wierszach odpowiadających poszczególnym nazwiskom zawierają dane liczbowe.

  Do Tabeli 2 (Arkusz 2) do Kolumny A mają być kopiowane tylko nazwiska w kolorze czarnym z Tabeli 1, do następnych kolumn w wierszu danego nazwiska będą kopiowane sumy kolejnych par wartości liczbowych zawartych w komórkach wiersza odpowiadającego temu nazwisku w Tabeli 1(Arkusz 1), tj. w Tabeli 2 kolejno do B,C,D itd. sumy kolejnych par wartości z Tabeli 1, czyli b+c, d+e, f+g, itd.

  Bardzo dziękuję za pomoc.

  1. Post
   Author

   Niestety tego co opisałeś nie da się zrobić bez VBA. Załóż temat w odpowiednim dziale na jakimś excelowym forum – może ktoś pomoże Ci z tym zadaniem.

   1. Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.

    Ale gdyby warunkiem do kopiowania wiersza nie był kolor czcionki czy tła, lecz określona treść określonej komórki tegoż wiersza, czy rzecz można by było rozwiązać na gruncie funkcji Excela?

    Borykam się jeszcze z dwoma problemami, o rozwiązanie których chciałbym się zwrócić do Pana o pomoc.

    1. Wpisanie sum stycznych ze sobą zakresów do kolejno następujących po sobie komórek danego wiersza lub kolumny, np.
    Suma A1:B10 do A12, Suma C1:D10 do B12, Suma E1:F10 do C12, itd.

    2. Wpisanie sum zakresu co drugiej (lub co n-tej) kolumny do kolejno następujących po sobie komórek danego wiersza lub kolumny.

    Trudzę się z tą kwestią już sporo dni, wertuję naprędce podręczniki, ale nie widzę się póki co na siłach samodzielnie sobie z tematem poradzić, a czas mnie nagli.

    Serdecznie dziękuję za pomoc.

    1. Post
     Author

     Gdyby to nie było według kolorów tylko na podstawie zawartości to tak, można byłoby zrobić takie „kopiowanie” formułami.
     Ad 1. Ad. 2 musiałbyś zastosować techniki podobne do tej którą pokazałem Ci w jednym z poprzednich komentarzy który umieściłeś pod innym filmem.
     Jeśli nie czujesz się na siłach robić takich rzeczy samodzielnie – wstąp na jakieś Excelowe forum i znajdziesz pomoc zarówno darmową jak i płatną jeśli zależy Ci na czasie.

 20. Pięknie dziękuję za podpowiedź i słuszną radę.
  Będę kombinował na gruncie pokazanej mi uprzednio formuły i zapewne odwiedzę jakieś forum.
  Wypożyczyłem też z biblioteki dwa podręczniki o Excelu.
  Pozdrawiam.

  1. Post
   Author
 21. Dzień dobry

  Funkcja ADR.POŚR połączona z dynamicznie zmieniającymi się zmiennymi nie działa na zamkniętych plikach. Znalazłem pewne trochę „karkołomne” rozwiązanie – ale DZIAŁA. Pozostał mi tylko jeden problem – czy wie Pan jak GRUPOWO aktywować działanie formuł? Chodzi mi o to, żeby nie wchodzić do każdej komórki indywidualnie, ustawiać kursora na końcu formuły i wciskać ENTER tylko zrobić to jakoś od razu dla tysiąca formuł.

  1. Post
   Author
 22. Witam,
  A czy jest możliwe stworzenie formuły, która w komórce ma wartości wybierane ręcznie z listy (powiedzmy A,B,C), ale w jednym przypadku, gdy w tej właśnie komórce będzie pewna wartość, np. B, a w zupełnie innej komórce będzie wartość mniejsza niż 0, to wartość będzie zmieniała się na C?

  1. Post
   Author
 23. Witam.
  Czy jest możliwość aby excell w jednym arkuszu zmieniał wartość komórki w zależności od innej ?
  np. w kolumnie M oraz EW mam id_kontrahenta dane cyfrowe np. 100) ( a w kolumnie z EY mam jego nazwę. Chodzi o to aby w kolumnie M zamiast id_kontrahenta mieć jego nazwę w zależności jeżeli kolumna M=EW to wpisz wartość EY ??

  1. Post
   Author

   Niestety bez VBA nie da się zrobić tego co opisałeś tak jak opisałeś. Mógłbyś natomiast wykorzystać kolumnę pomocniczą w której napisałbyś odpowiednią formułę sprawdzającą Twoje wymagania i wpisującą odpowiednie wartości. Po zrobieniu takiej kolumny mógłbyś wartości z niej przenieść na oryginalną kolumnę w której chciałbyś aby wartości się zamieniały.

 24. Dzień dobry 🙂

  na początku chciałam nadmienić, że Pańskie filmy niejednokrotnie ratowały mi skórę 🙂

  Jednakże, teraz mierzę się w zasadzie pewne niewielkim problemem, jakim jest:

  Posiadam tabelę, w której znajdują się wartości w konkretnym dniu (kilka kolumn przyporządkowanych do wiersza z konkretną datą) i tworzę osobną tabelę, z wybranymi kolumnami, która chciałabym by pobierała dane do komórek, z tabeli pierwotnej tabeli w oparciu o wpisanie konkretnej daty w wierszu.

  1. Post
   Author
 25. Witam. Ja potrzebuję adres podać w takiej postaci, żeby jako kolumnę podać konkretną literę a wiersz z zawartości komórki, czy tak się da?

  1. Post
   Author
 26. Cześć,
  W jednej zakładce „MAIN” mam idosoby, imie, nazwisko, data umowy. W drugiej zakładce „HANDLOWCY” odwołuje się do tych wartości przepisując je formuła (=MAIN!A2), a obok nich w kolejnych komórkach handlowcy wpisuja już kolejne dane osoby w danym wierszu. Zakładka MAIN ma autofiltr, a nowe osoby dopisywane są na końcu listy. Wartości idosoby jest uzupełniana po jakimś czasie – nie mając jeszcze idosoby handlowcy z zakładce „HANDLOWCY” wpisują już dane przy osobie. Po dodaniu w zakładce MAIN idosoby i posortowaniu efekt jest taki, że w zakładce HANDLOWCY dane się rozjeżdżają. Jak to powinienem rozwiązać?

  1. Post
   Author

   Myślę, że Poprawność danych mogłaby być pierwszą linią obrony którą jednak łatwo oszukać. Makro weryfikujące poprawność uzupełniania byłoby chyba najbardziej wskazane.

  1. Post
   Author
 27. Witam,
  Mam w różnych arkuszach takie same listy nazwisk w jednej kolumnie. W każdym arkuszu nazwiska są inaczej posortowane i sortujemy je cały czas inaczej. Obok każdego nazwiska jest jakaś liczba. Chciałbym zrobić kolejny arkusz zbiorczy w którym obok każdego nazwiska zsumują mi się wartości które są obok tych nazwisk we wszystkich innych arkuszach. Formuła musi chyba wyszukiwać dane nazwisko a potem wyciągać wartość z kolumny obok. Czy mogę prosić o pomoc nad taką formułą?

 28. Witam.
  Nie musze chyba wspominać, że wykonuje Pan wspaniałą robotę. Mam pytanko, czy istniej funkcja która zwraca adres komórki która została ostatnia modyfikowana (zmieniła swoja wartość)?
  Z góry dziękuję za pomoc

  1. Post
   Author
 29. Hej,
  Swoimi filmikami rozwiązałeś już kilka z moich problemów, więc może znasz odpowiedź na jeszcze jedną zagwozdkę. Mam długą formułę, która opiera się na wyszukiwaniu pionowym i ostatecznie zwraca mi wartość. Potrzebuję użyć kilka razy tej wartości oraz wartości znajdujących się na prawo od niej. Czy istnieje jakiś sposób, żeby „wyjąć” adres (lokalizację) komórki z której funkcja wyszukaj pionowo pobiera wartość?

  Czyli np. wyszukaj zwraca wartość 5, a ja chciałbym wiedzieć, że ta wartość pochodzi np. z komórki C34.

  Pozdrawiam!

  1. Post
   Author

   Możesz użyć funkcji PODAJ.POZYCJĘ aby zwrócić numer wiersza w którym jest wyszukiwana wartość a następnie wykorzystać tę informację aby zbudować adres komórki.

 30. Dzień dobry 🙂
  Robi Pan świetną robotę !
  Czy może mi Pan pomóc. Czy koniecznie muszę użyć VBA żeby podając w jednej komórce (np.A1) numer odwołujący się do wiersza w tabeli, w innej komórce mieć wartość konkretnej kolumny z wiersza zadanego (tego A1).
  Potrzebuję tego by po wpisaniu numeru wiersza wypełniały się konkretne komórki tworząc „raport”
  Z góry dziękuję za pomoc.

  1. Post
   Author

   Właśnie to jest pokazane na filmie. W komórce A1 możesz wpisać na przykład 7 a komórce A2 możesz mieć formułę pobierającą dane z kolumny K w taki sposób:
   =ADR.POŚR("K"&A1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *